![]() |
Міністерство фінансів України взяло до уваги рішення Російської Федерації ініціювати судовий процес проти України щодо єврооблігацій із погашенням у грудні 2015 року на суму $3 млрд, і заявляє про готовність захищатися й одночасно – вести переговори про реструктуризацію
«Україна готова захищати себе від будь-яких претензій, які можуть висунути проти неї, і впевнена, що за будь-яких обставин вона зробить це успішно», – йдеться в заяві українського фінансового відомства у вівторок.
«Незважаючи на будь-які юридичні дії, і без упередженості щодо боргових зобов’язань як таких, Україна, як і раніше, готова сумлінно вести переговори з Росією щодо погодження реструктуризації єврооблігацій із погашенням у грудні 2015 року, яка дозволить Україні досягти фінансових цілей, погоджених зі МВФ у межах програми EFF, й одночасно буде відповідати договірним зобов’язанням, котрі Україна взяла на себе перед іншими власниками облігацій», – підкреслює Мінфін.
Відомство нагадує, що 18 грудня Кабінет міністрів оголосив мораторій на виплати за цими єврооблігаціями, зокрема, щоб дозволити Україні визначити будь-які можливі права та інструменти правового захисту, доступні їй у цьому зв’язку.
Мінфін також вказує, що уряд у листопада 2015 року успішно завершив операцію з реструктуризації боргу, щодо якого було проведено сумлінні переговори зі спеціальним комітетом кредиторів.
«Україна жалкує, що власники єврооблігацій із погашенням у грудні 2015 року відмовилися від участі в операції обміну боргу, на яку погодилися всі інші власники українських облігацій», – наголошується в заяві.
Міністр фінансів України Наталія Яресько 30 грудня очікує продовження переговорів із російською стороною щодо випущених у грудні 2013 року і викуплених Фондом національного добробуту РФ єврооблігацій на $3 млрд, термін погашення яких настав 20 грудня 2015 року, на початку 2016 року після завершення свят.
Проте наступного дня Мінфін РФ констатував невиконання Україною зобов’язань за єврооблігаціями й заявив, що буде захищати свої інтереси в суді. Мінфін РФ звернувся до компанії The Law Debenture Corporation, яка відповідно до емісійної документації зл облігаціями виступає як довіритель кредитора, й ініціював процедури, необхідні для початку судового розгляду. Позов буде подано до англійського суду.
Як повідомлялося, у жовтні власники 13 із 14 випусків єврооблігацій України на загальну суму $14,36 млрд і EUR600 млн підтримали їх реструктуризацію. Вона передбачає обмін 80% суми на нові єврооблігації з пролонгацією терміну погашення на чотири роки і 20% – на державні деривативи, виплати за якими у 2021–2040 рр. будуть залежати від темпів зростання ВВП. Нові суверенні єврооблігації були випущені 12 листопада на загальну суму $11,95 млрд із погашенням у 2019–2027 рр. під 7,75% річних, а державні деривативи – на $2,92 млрд.
Згоди не було отримано лише щодо «російських» євробондів. РФ відмовилася обговорювати реструктуризацію на загальних умовах, наполягаючи на суверенному, а не комерційному, характері боргу. МВФ підтвердив, що цей борг є «суверенним», однак Київ заявив, що Москва не отримає кращих умов, ніж інші кредитори, і в іншому разі готовий до судових спорів. Прем’єр України Арсеній Яценюк 29 грудня повідомив, що уряд виділить кошти на послуги юристів для участі в судовому процесі проти Росії щодо цього боргу.