21 листопада кияни вшановують архангела Михаїла – покровителя столиці. А отже, цієї суботи – своєрідний неофіційний день міста.
За легендою, архангел Михаїл явився князю Михайлу-Святополку ІІ Ізяславичу під час бою з половцями у вигляді крилатого птаха у рицарському обладунку. На честь перемоги у боротьбі над половцями князь побудував Михайлівський Золотоверхий собор.
Покровитель Києва архангел Михаїл – небесний покровитель людського роду та всіх борців за свободу та незалежність.
У давнину, якщо до Дмитра (8 листопада) ще можна було засилати сватів, то після Михайла закінчувалися весілля: «до Дмитра дiвка хитра, а пiсля Михайла - хоч за шкандибайла». Люди вірили, що «на Михайла зима на білому коні приїжджає», а «якщо Михайло з дощем не услужить – добру й суху весну ворожить» або «якщо на Михайла ніч ясна, то буде зима сніжна й красна».
До речі
Місяць листопад за часів Київської Русі називали груднем, а от місяць, який сьогодні прийнято називати груднем, називали студнем.
Іншою назвою листопада ще була «братчини» на честь однойменного старого обряду. З настанням цього місяця люди могли дозволити собі відносний відпочинок та розваги. Однією з форм обряду «братчин» була зустріч зими та першого снігу. Переважно, 21 листопада на Михайла в селах готували медові напої, усі жителі села сходилися разом з нагоди зустрічі зими та першого снігу. Цього дня на людях уперше показувалися молодята, які нещодавно побралися.
На честь Усесвітнього дня телебачення 21 листопада у працівників протилежного глядацькому боку «блакитних екранів» позначено червоним днем календаря.