У столиці одночасно можна побачити дві пам’ятки ЮНЕСКО
До 23 серпня на території Києво-Печерської лаври проходить мистецька акція, присвячена петриківському розпису. В її рамках — виставка «Петриківський розпис — колір традицій», майстер-класи та лекції, а також благодійна складова.
Наталка КОВАЛЬ | спеціально для «Хрещатика»
Список пам’яток ЮНЕСКО минулого року поповнився ще одним пунктом українського походження, а саме творчістю з села Петриківка. Організатори події поєднали дві перлини всесвітньої спадщини на одному просторі — Києво-Печерський історико-культурний заповідник та петриківський розпис.
В експозиції «Петриківський розпис — колір традицій» представлені близько 50 робіт з колекції Дніпропетровського художнього музею — декоративні панно, мальовки, дерев’яні вироби. У першій залі — витвори сучасних майстрів (Олени Зінчук, Андрія та Марії Пікушів та ін.). Наступний зал показує роботи класиків — Тетяни Пати, Василя Соколенка, Федора Панка. Серед експонатів також дві репродукції ікон 18 ст., у яких мистецтвознавці простежують витоки петриківського розпису — хітон і покривало розписані квітковим орнаментом в характерних кольорах — жовтому, червоному, зеленому.
Спочатку петриківським розписом займалися тільки жінки (він постає як прикрашання побутових речей), але нині серед майстрів немало й чоловіків. Техніка «петриківки» — унікальна, адже вона передбачала лише рослинні орнаменти (цибульки, кучерявки, мальви), відсутність ламаних ліній. Тварини і птахи — це вже новаторство ХХ століття, зокрема в творчості Василя Соколенка, а зображення людей пов’язане переважно з обрядовими сюжетами (наприклад, весіллям). Для створення малюнків використовуються кошачки — спеціальні пензлики з шерсті кішки, що росте «під лапкою». Також малюють пальцями круглі елементи, наприклад — калину.
Ще одна зала експозиції присвячена роботам з приватної колекції родини художників-петриківців Панків. Донька Федора Панка Валентина привезла до Києва понад 50 робіт батька з нещодавно створеного в Петриківці музею його творчості. За його роботами можна прочитати історію села Петриківка (зокрема легенда про петриківську вишню), є й історичні роботи, як-от портрет Петра Калнишевського — його ім’ям названо село, і саме завдяки йому люди не знали кріпацтва. «А вільна людина і мислить інакше, і працює!» Серед новаторства художника — портрет, розпис по чистому дереву, малювання природи квітами (з дрібних елементів). Полюбляв митець і роботи з текстівками, а також народну картинку — адже саме через неї та її символіку відбувався діалог з глядачем.
Крім власне мистецької частини, захід включає в себе низку лекцій та круглих столів, присвячених цьому народному промислу, ярмарок майстрів, а також майстер-класи для усіх охочих з розпису, гончарства та інших ремесел. Крім того, кошти, зібрані за вхідний квиток (його мінімальна вартість — 20 грн), надійдуть у допомогу дітям-переселенцям. А ще проводиться «тихий» аукціон: можна придбати роботи сучасних майстрів петриківського розпису і таким чином взяти участь у благодійності