Напевне, у більшості людей слово “Динамо” асоціюється з відомим футбольним київським клубом. Проте “Динамо” — це не тільки уславлений футбольний колектив, а й потужне фізкультурно-спортивне товариство, яке налічує понад триста тисяч правоохоронців України, об’єднаних у 1033 первинні організації. Попри високі досягнення спортсменів-динамівців на міжнародній арені (олімпійське золото плавчихи Яни Клочкової, лавровий вінок шахіста Руслана Пономарьова), мабуть, насамперед товариство прагне того, щоб фізична культура поширювалася у кожному підрозділі, райвідділі міліції, військовій частині. Адже специфіка служби будь-якого правоохоронця передбачає його фізичну загартованість: важко уявити собі, як може боротися з озброєним міцним злочинцем кволий міліціонер або ловити порушників державних рубежів незграбний прикордонник. Щороку організації “Динамо” проводять сотні турнірів, у яких визначають найспритніших, найвлучніших, найшвидших працівників органів у окремій частині, райвідділі, місті, області, регіоні. А наймасовішим заходом в останні роки стала традиційна вже “Динаміада” — комплексні змагання із професійно-прикладних та популярних видів спорту серед збірних команд правоохоронних органів країни. Цього року лише на попередніх етапах взяли участь понад 55 тисяч захисників закону. Кваліфікацію вони доводили у шістьох видах програми: професійно-прикладній стрільбі, легкоатлетичному кросі, рукопашному бої, боротьбі самбо, гирьовому спорті та офіцерському триборстві. До фіналів потрапили лише кілька сотень найкращих. Улітку провели фінальні змагання серед стрільців (про це “Хрещатик” писав докладно) у селі Капітонівці, що під Києвом. Найкраще відстрілялася команда Міністерства внутрішніх справ, другою стала дружина працівників СБУ і третьою — Прикордонних військ України. Лише трохи поступився призерам стрілецький колектив Управління Державної охорони. Це був єдиний успіх держохоронців, адже вони не взяли участі у решті фіналів.
Вирішальні змагання з кросу, самбо, рукопашного бою, гир та офіцерського триборства відбулися протягом трьох осінніх днів у Харкові, куди з’їхалися найкращі спортсмени з МВС, СБУ, Прикордонних військ, Податкової міліції, Державної митної служби, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та Департаменту з питань виконання покарань. Окрім того, “Динаміада-2002” вперше стала міжнародною: позмагатися з українцями приїхали динамівці з Росії та Білорусі, мали вийти на килим і болгарські стражі порядку, але зі службових причин вони затрималися. Дуже важливо, що проведення змагань — харчування, проживання, транспорт, суддівство — здійснювалося лише за кошти товариства.
Місцем проведення цьогорічної — наймасовішої — “Динаміади” не випадково було обрано першу столицю України. Власне Харківській обласній організації довелося стати колискою товариства “Динамо” України ще у далекому 1924-му. Через сім років тут було урочисто відкрито найкращу в республіці спортивну споруду — стадіон “Динамо”, який, до речі, й нині залишається одним з провідних в Україні. І найліпшою серед вітчизняних динамівських баз, адже тут компактно розташовано, окрім стадіону, зали для стрільби і єдиноборств, траса для кросу. Саме на центральній спортивній арені урочисто відкрилася “Динаміада-2002”. Вітальні листи на адресу учасників надіслали Голова Верховної Ради Володимир Литвин, прем’єр-міністр Анатолій Кінах, голова Центральної ради товариства генерал-полковник міліції Микола Ануфрієв.
У мальовничому куточку Харкова, одній з паркових зон, правоохоронці змагалися в кросі. Дистанції складалися з трьох, п’яти і десяти кілометрів. Довгий час боротьба за першість точилася між міліціонерами та есбеушниками, але за підсумками останніх забігів підопічні Володимира Радченка виявилися витривалішими. Третіми фінішували прикордонники. У змаганнях з гирьового спорту в семи вагових категоріях взяли участь п’ятдесят чотири спортсмени, серед яких було чимало титулованих, зокрема чемпіон світу у ривку (вага до 75 кілограмів) В’ячеслав Кононович. Переможцем ставав той, хто найбільше разів піднімав угору дві 32-кілограмові гирі. Майже у всіх категоріях домінували представники МВС, які й вибороли загальну першість. Другими стали прикордонники і лише третіми — працівники СБУ.
Офіцерське триборство складалося зі стрільби з бойової зброї, плавання і бігу, а проводилося у чотирьох вікових групах: до 30 років, до 35, до 40 й до 45. В особистому заліку серед наймолодших найуправнішим у тирі, басейні та на біговій доріжці був прикордонник Артем Астахов, проте у трьох наступних групах — лише міліціонери: Олег Радченко, Юрій Драч і Анатолій Щиголь, котрі внесли левову частку в перемогу своєї команди у загальному заліку. Дружина ПВУ стала у цьому виді другою, а СБУ — третьою.
Найбільшу повагу уболівальників здобули рукопашний бій та самбо. На татамі у спортивному залі фармацевтичної академії зібралося багато іменитих самбістів — призерів чемпіонатів світу і Європи, вісім майстрів спорту міжнародного класу, серед них Геннадій Білодід (СБУ), Ілля Чимчиурі (ПВУ), а росіяни навіть делегували заслуженого майстра спорту Михайла Мартинова. Із сорока п’яти чоловік він єдиний, хто ставав дворазовим чемпіоном світу. За командну першість у цьому виді єдиноборств боролися прикордонники і есбеушники, які виявилися трохи сильнішими. Завершило призову трійку МВС. А в останній день змагань відбулася матчева зустріч між російськими та українськими самбістами. І якщо з нашою другою командою гості впоралися досить легко — 6:1, то в поєдинку з основною їм довелося пововтузитися. Українців шалено підтримувала публіка, але врешті-решт досвідчені гості взяли гору з мінімальною перевагою — 4:3.
Реваншувалися наші з росіянами у командній зустрічі з рукопашного бою. Втім, тут північних сусідів презентувала молода команда, що поступилася і білорусам. У вирішальному поєдинку нашим землякам вдалося зламати опір сябрів і вибороти першість. У внутрішніх змаганнях з рукопашного бою взяли участь лише міліціонери, есбеушники, податківці і представники департаменту покарань (усього двадцять шість чоловік). Побоюючись травм, не виставили представників досвідчені прикордонники. Поза конкуренцією тут були підлеглі Юрія Смирнова, за ними фінішували команди СБУ і Податкової міліції.
У загальному заліку “Динаміади-2002” перемогу з невеликим відривом святкувала дружина МВС, яка набрала 49 очок. Лише трьома поступилася їй Служба безпеки. Ще на три менше — у прикордонників. Призерів нагороджував особисто перший заступник голови товариства “Динамо” Віктор Корж. Четвертими фінішували хлопці з департаменту виконання покарань, що, на думку начальника відділу професійно-прикладних видів спорту товариства Ігоря Гончаренка, є найбільшим прогресом, адже позаду залишилися потужні збірні Податкової міліції і митників.